UPRAVLJAČKA STRUKTURA
Najviše tijelo Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj je Skupština koju čine predstavnici svih redovnih članova Udruženja. Skupština se sastaje najmanje jednom godišnje kako bi raspravljala i donijela odluke vezane uz ostvarenje ciljeva Udruženja. Između dva zasjedanja, funkciju Skupštine obavlja Upravni odbor, osim za one odluke za koje se traži dvotrećinska većina nazočnih članova Udruženja.
Upravni odbor je izvršno tijelo Udruženja stranih ulagača u Hrvatskoj i odgovoran je za strateško usmjeravanje i djelovanje Udruženja. Čini ga najmanje pet, a najviše devet članova, i to predsjednik, dva potpredsjednika te dva do šest članova. Predsjednika i članove Upravnog odbora bira Skupština na mandat od dvije godine.
Burak Baykan je regionalni direktor Dogus grupe za jugoistočnu Europu i odgovoran je za aktivnosti grupe u regiji.
Rođen je u Istanbulu, u Turskoj, 8. kolovoza 1975. Diplomirao je na Sveučilištu Boğaziçi, Fakultet poslovne administracije, Odsjek za politiku i međunarodne odnose 1998., te na Sveučilištu Touro u Moskvi 2001., gdje je dobio magisterij poslovne administracije (specijalizirano u marketingu).
Od 1999. do 2009. radio je u Rusiji, na nekoliko izvršnih pozicija, bavio se savjetovanjem, bio je komercijalni direktor u JVT Dynamic Logistics i Area Manager u Koleksiyon Mobilya.
U prosincu 2007. započeo je karijeru u Dogus Holdingu (Moskva, Rusija) kao savjetnik predsjednika Uprave. U siječnju 2010. postao je dio odjela za investicije grupe i počeo raditi kao regionalni direktor za Hrvatsku i Crnu Goru, s odgovornošću za provođenje strateškog smjera i tekućih operacija u Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Vodio je poslove grupe vezane uz nautički turizam i yachting. Od 2018. do kraja 2020. bio je predsjednik Uprave D – Marin, globalne mreže marina. Također je bio član uprave za MB92 Barcelona između 2015. i 2019. godine.
Burak Baykan je bio aktivan kao predsjednik Tursko-hrvatskog poslovnog vijeća (DEIK), član Izvršnog odbora Tursko-crnogorskog poslovnog vijeća (DEIK). Član je Upravnog odbora Udruge stranih investitora u Hrvatskoj od 2017.
Nikolina je rođena u Zagrebu i diplomirala na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Svoju karijeru započela je 1997. godine u logističkoj industriji, radeći u DHL International d.o.o. u prodaji sve do 2010. godine. Nakon toga prelazi u Overseas Trade Co. Ltd., gdje je nastavila svoj rad u sektoru prodaje i razvoja.
Nakon 14 godina u logistici, Nikolina se odlučuje za industriju ljudskih potencijala i pridružuje se najvećoj svjetskoj kompaniji Adecco, gdje je radila na razvoju poslovanja, posebno u projektima koji su uključivali dolazak inozemnih kompanija u Hrvatsku. Njena stručnost obuhvatila je sve aspekte poslovanja, od odabira lokacija i procjene visine investicije za rad, do organizacije zapošljavanja i koordinacije radno-pravne dokumentacije.
Od 2021. godine obnaša funkciju direktorice agencije Adecco, koja 2024. godine postaje Lugera Talent Solutions d.o.o., kompanija koja zapošljava 45 stručnjaka u ljudskim potencijalima.
Nikolina je trenutno također predsjednica HUP – Koordinacije za agencijski rad i posredovanje pri zapošljavanju (HUP-KARP), gdje aktivno doprinosi izmjenama regulative u području radno-pravnih odnosa i agencijskog rada.
Zoltán Áldott je predsjednik Nadzornog odbora MOL-a. Karijeru je započeo 1990. godine kao suradnik u Creditum Financial Consulting. Od 1992. do 1995. obnašao je razne funkcije u kompaniji Eurocorp Financial Consulting. Potom se 1995. godine pridružuje MOL-u gdje vodi Odjel za privatizaciju. Od 1997. do 1999. direktor je Odjela za kapitalna tržišta, a od 1999. do 2000. obnaša dužnost direktora Odjela za strategiju i poslovni razvoj. Od studenog 2000. do lipnja 2001. zamjenik je izvršnog direktora za strategiju i poslovni razvoj MOL-a, a od lipnja 2001. izvršni direktor za strategiju i poslovni razvoj. Od rujna 2004. do lipnja 2011. godine obnašao je funkciju izvršnog direktora za istraživanje i proizvodnju MOL Grupe. Od listopada 2003. godine do travnja 2010. bio je član Nadzornog odbora Ine. Zoltán Áldott diplomirao je ekonomiju na Sveučilištu u Budimpešti.
Predrag Tutić je rođen 1983. godine u Zagrebu gdje je završio studij Fakulteta prometnih znanosti te stekao zvanje diplomiranog inženjera telekomunikacija.
Profesionalnu karijeru započeo je 2007.godine u telekomunikacijskoj tvrtki Metronet. Od 2008 godine pridružuje se agenciji za nekretnine Spiller Farmer i radi na poziciji brokera sa komercijalnim nekretninama, gdje se bavi posredovanjem u prodaji i zakupu sa uredskim prostorima.
Početkom 2012 godine prelazi u Erste nekretnine gdje nastavlja karijeru u prodaji i zakupu sa komercijalnim nekretninama te prodaji preuzete imovine unutar Erste Banke.
Početkom 2018. godine prelazi u Addiko Banku na poziciji grupnog managera za nekretnine zaduženog za prodaju nekretnina u Hrvatskoj, Srbiji, BIH te Sloveniji.
Nakon godinu dana, pridružuje se CBS International Hrvatska na poziciji Country Managera koja je član Cushman & Wakefield Alliance, vodeće svjetske agencije za nekretnine koja posluje s 50,000 zaposlenih u više od 60 zemalja širom svijeta.
Predrag je i član Vijeća udruženja poslovanja nekretninama u Hrvatskoj gospodarskoj komori te član međunarodnog udruženja Royal Institution of Chartered Surveyors (MRICS).
Ana Odak diplomirala je novinarstvo na Fakultetu hrvatskih studija i ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Osim toga, stekla je titulu magistre znanosti iz međunarodnih poslova te specijalizaciju iz europskih studija na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Usavršavala se na Londonskoj školi za odnose s javnošću (LSPR) i na Harvard Kennedy School, te na Međunarodnom institutu za klimatsku aktivnost (IICA) čijim je certifikatom stekla titulu ESG poslovne savjetnice.
Profesionalnu karijeru započela je u javnoj upravi, gdje je od 2004. do 2020. godine obnašala niz odgovornih funkcija, uključujući dužnosti voditeljice kabineta ministra i zamjenice ministra za strateško planiranje. Tijekom tog razdoblja stekla je bogato iskustvo u upravljanju projektima, EU fondovima i strateškom planiranju.
Ana se 2020. godine pridružila tvrtki GITONE Kvarner kao direktorica strateških ulaganja i poticaja. Od 2021. članica je Uprave, odgovorna za investicije, strateška ulaganja, planiranje i EU fondove te razvoj projekata usmjerenih na zelene tehnologije, održivost i inovacije u plavom i zelenom sektoru. Posebnu pažnju posvećuje inicijativama vezanima uz kružno gospodarstvo, vodik i gospodarenje otpadom.
Ana je predsjednica udruga MARINN – Maritimni inovacijski klaster i GRINN – Zeleni inovacijski klaster, kroz koje aktivno promiče suradnju i inovacije u pomorskom i zelenom sektoru. Također je članica Nadzornog odbora Liburnia Riviera Hotela, gdje doprinosi strateškom razvoju i unaprjeđenju poslovanja u turističkoj industriji.
Adrian Ježina je nakon završenog elektrotehničkog fakulteta u Splitu (FESB), završio Cotrugli MBA te znanstveni magisterij iz ekonomije na sveučilištu u Zagrebu. Kontinuirano nadograđuje svoje znanje kako u Hrvatskoj tako i na renomiranim institucijama diljem Europe i SAD-a.
Kroz godine stekao je bogato iskustvo u ICT industriji, radeći u nekim od najvećih kompanija u regiji kao B.net, A1 i SIEMENS na raznim CEO/CXO pozicijama te u više država (Austrija, Slovenija, Hrvatska, Bugarska i Makedonija).
Nakon gotovo 20 godina profesionalnog iskustva u ICT industriji, Adrian Ježina pridružio se United Grupi 2017. godine, preuzimajući poziciju izvršnog direktora Telemacha Slovenije. U 2021. godini preuzima ulogu predsjednika Uprave Telemacha Hrvatska, te je i danas uspješno na čelu kompanije.
Za svoje uspjehe u vođenju kompanija nagrađivan je od nacionalnih udruga managera za najboljeg managera godine dva puta u dvije različite države. Od udruženja CROMA u Hrvatskoj za 2010 kao ‘manager godine za srednje velike kompanije’ te u Sloveniji od udruge Manager kao „Menadžer godine 2021.“
Od 18. godine je imao 10 godina profesionalne sportske karijere u vaterpolu. Natjecao se na nacionalnoj i međunarodnoj razini osvajajući mnoge nagrade i medalje uključujući i dva klupska evropska kupa prvaka. Ostao je uvijek aktivan uz vaterpolo pa je i danas aktivan član izvršnog odbora hrvatskog vaterpolo saveza te predsjednik VK Jadran Split.
Jakov je financijski konzultant s bogatim iskustvom u sveobuhvatnom ciklusu M&A projekata. Završio je Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te je Chartered Financial Analyst (CFA) u CFA institutu u SAD-u i Chartered Member (MRICS) u Royal Institution of Chartered Surveyors u Velikoj Britaniji. Od kada se 2011. godine priključio KPMG-u Hrvatska, aktivno doprinosi razvoju i rastu Odjela financijskog savjetovanja te promociji ostalih KPMG usluga. Osim rada s klijentima, posvećen je mentorstvu i razvoju karijera mlađih kolega. U listopadu 2024. godine postao je partner u Odjelu financijskog savjetovanja, fokusirajući se na M&A procese, procjene vrijednosti i restrukturiranja.
Mladen Fogec je rođen 1959. godine u Zagrebu gdje je završio studij Elektrotehnike i računarstva te stekao zvanje diplomiranog inženjera elektrotehnike.
Nakon studija zapošljava se u tvrtci ATM Inženjering, koja je kasnije prešla u vlasništvo Siemensa, na poslovnima projektiranja automatizacije industrijskih postrojenja i procesa.
Nakon dvije godine prelazi u Banex, tadašnjeg distributera i Siemensova predstavnika za područje bivše Jugoslavije, gdje preuzima mjesto prodajnog inženjera odakle po osnivanju Siemensa u Hrvatskoj prelazi na mjesto prodajnog menadžera.
Krajem osamdesetih, u sklopu tadašnjeg Siemensova predstavništva tvrtke Banex u Zagrebu, Mladen Fogec je pokrenuo poslovanje prodaje i servisa Siemensovih ultrazvučnih uređaja i elektromedicinske opreme za tržište cijele regije da bi 1997. godine preuzeo funkciju direktora Siemensova odjela za medicinska rješenja i opremu.
Dužnost predsjednika Uprave Siemensa Hrvatska preuzeo je 2009. godine, a na tu je poziciju došao s mjesta direktora Siemensove divizije za medicinska rješenja i opremu. Dužnost predsjednika Uprave je obnašao do 2018. godine.
Na mjestu predsjednika Uprave Siemensa Hrvatska bio je zadužen za rast i razvoj kompanije u području Industrije i Energije kao i za povećanje izvoza i konkurentnosti tvrtke na domaćem tržištu i tržištu susjednih zemalja.
Mladen Fogec bio je predsjednik Udruženja stranih ulagača od 2014. – 2022. godine.
Glavni Tajnik vodi i odgovoran je za rad Udruge stranih ulagača, operativno poslovanje sa domaćim I međunarodnim organizacijama kao I za svakodnevne odnose sa članovima.
Tomislav Šlat, rođen je u Zagrebu, gdje je diplomirao i kasnije magistrirao strateški management I poslovno upravljanje (MBA) na Ekonomskom fakultetu. Započeo je svoju karijeru u Exportdrvu, a 3M kompaniji pridružio se 1988. godine. Posljednjih 33 godine na raznim funkcijama vodi poslovni razvoj 3M-a u zemljama Jugoistočne Europe, te je kroz to razdoblje bio odgovoran i za razne proizvodne divizije. Do 2021 obnašao je funkciju Starijeg regionalnog direktora u Adriatic regiji, a nakon toga i u regiji Jugoistočna Europa, te bio zadužen za strateške ključne kupce I nove poslovne projekte.
Trenutno radi kao poslovni savjetnik i interim manager.
Od 2000. – 2002. bio je predsjednik Američke trgovačke komore u Hrvatskoj, a jedan je i od osnivača Poslovnog vijeća za konkurentnost (kasnije Nacionalno vijeće za konkurentnost).